História

HISTÓRIA OBCE PÍLA 

Obec Píla sa nachádza v hlbokom údolí zo severovýchodnej strany na úpätí Vtáčnika  a z juhozápadnej strany pod Vojšínom. 

Vznik a osídlenie obce sa datuje niekoľko storočí dozadu. Prvé zmienky o osídlení sú z 15.storočia a to z roku 1429. Osídlenie sa datuje aj do obdobia rozmachu baníctva v okolí Kremnicka, Štiavnicka a Novobanska. Názov obce prešiel niekoľkými zmenami v maďarskom, nemeckom a napokon slovenskom jazyku. Až po roku 1920 ostal natrvalo názov obce PÍLA. Väčšia časť obce bola pokrytá lesmi. Prisťahovalci ich postupne vyklčovali a pôdu zúrodnili na ornú, lúky a pasienky. Postupne bola obec osídlená všade tam, kde boli k tomu vhodné podmienky. Dôležitým faktorom bola prítomnosť vody a miesto na postavenie domu, prípadne aj hospodárskej budovy. Takto boli vytvorené osady – štále (spolu 62 štálov), na ktorých bývalo 1 – 10 rodín. 

Najväčší rozmach obce nastal v predvojnových rokoch a to 1939 – 1944. Začali sa stavať nové rodinné domy, ktoré už boli moderné na to obdobie. V rokoch 1880 – 1918 odišlo viac mladých ľudí do Ameriky, Kanady a aj Francúzska za prácou. Ľudia sa tam natrvalo usadili a viac sa domov ani nevrátili. Od roku 1910 – 1930 sa z obce odsťahovalo viac rodín do niektorých južných okresov. Do roku 1944 z celkového počtu obyvateľov bolo 92 % nemeckej národnosti a 8% slovenskej národnosti. V obci sa nenachádzali žiadne cigánske rodiny. Najväčší počet obyvateľov bol v roku 1910 a od tej doby sa počet obyv. postupne znižoval, lebo sa mnohé rodiny odsťahovali za lepším živobytím. 

Najstaršie zmienky o postavení kostola na Píle sú z roku 1744, ktorý stojí dodnes. Kostol je postavený v barokovom slohu je 20,5m dlhý, 9m široký a 7,5m vysoký a je zasvätený Sv. Lukášovi. Kostol bol povodne postavený bez veže, ktorá bola dodatočne postavená v roku 1888. Od roku 1787 bola Píla samostatnou farnosťou a trvala to do konca roku 1944, kedy bolo pôvodné obyvateľstvo vysťahované. Budova fary sa nachádzala oproti kostolnej brány a bola postavená v roku 1780. Po roku 1945 bola spoločná farnosť pre Pílu a Veľké Pole so sídlom na Veľkom Poli. Po II. svetovej vojne t. j. po roku 1945 pôvodná budova fary nebola viac spôsobilá na obývanie. V nasledujúcich rokoch bola zbúraná a na pôvodných základoch bola postavená dvoj bytovka pre zamestnancom Štátnych lesov. Ku kostolu patrila aj Kalvária, ktorá sa nachádzala na vrchole kopca listnatého lesa po pravej strane obce. Od roku 1944 kalvária úplne schátrala, drevené kríže odhnili a nikto viac toto miesto neudržuje. 

Prvé zmienky o škole v obci sú z roku 1787. Pre školu bola upravená už existujúca budova pri kostole patriaca panstvu Revište, kde sa vyučovalo až do roku 1916. Táto budova bývalej školy stojí dodnes a obývajú ju rómske rodiny už niekoľko rokov. Výstavba novej školskej budovy bola dokončená vo vojnových rokoch 1915. Pri škole bol zriadený veľký školský dvor. V obci ešte stále funguje Základná škola pre 1 – 4 ročník s počtom žiakov 13. 

Po skončení II. svetovej vojny sa začali postupne obsadzovať prázdne domy a to občanmi z vypálených obcí Kľakovskej doliny ako aj z ostatných obcí, ktorí nemali svoje bývanie a chceli hospodáriť na opustených pozemkoch. 

Obec Píla je v kopcovitom teréne z väčšej časti lesnatého porastu, ihličnatých ako aj listnatých lesov. Obec sa nachádza v nadmorskej výške s veľkým rozdielom od 370 – 960m. Píla susedí zo severovýchodnej strany s obcou Veľké Pole a Ostrým Grúňom. Z východnej strany s obcou Župkov, ďalej z juhovýchodnej strany s obcou Horné Hámre a z juhozápadnej strany s obcou Malá Lehota. Obec má 27 km obecných komunikácii, ktoré sú prevažne prašné.